...déjá vu

9. listopadu 2009 v 19:27 | Froggy
Třeba právě cítíte déjá vu. Je dokázáno, že 70% všech obyvatel Země už mělo déjá vu (-já mezi ně také patřím). Je to pocit, že tu danou událost jste už někdy zažili. Jdete po ulici a proti vám jde chlap s vlasy na růžovo a říkáte si: To je ale podivín. Ale ksakru, tohle už jsem nědky zažil! Častý je také pocit, že vejdete na úplně neznámé místo ale stejně je vám to tam povědomé. Vzácnější je déjá senti (=již cítěno).
Nikdo zatím nemá v původu déjá vu úplně jasno. Některé teorie jsou naprosto nevysvětlitelné, samotnou odpověď musíme hledat pomocí mozku v mozku. Jedna teorie je například ta, že si z minulosti vybavujeme nějaký minulý sen.
Částečně je ověřrný fakt, že mezi déjá vu a snem je nějaká souvislost. Jeden psychoterapeut při zkoumání 58 pacientů zjistil, že 10 z nich se nazdají žádně sny a také nikdy nezažili déjá vu.
Další teorií je rozladění mozku. Obě poloviny mozku zaznamenávájí události nezávisle na sobě, pokud však dojde ke zpoždění přenosu, jedna polovina mozku dostane danou informaci dvakrát. Mozek v tomto momentě zjistí, že tam už byl, nedokáže rozlišit, jestli ta první informace došla před půl sekundou nebo před deseti lety. Tak se vyvolá dojem, že jsme danou scénu už zažili.
Neurologové zkoušeli zjistit, která část mozku má déjá vu na svědomí. Zkoušeli lalok elektricky stimulovat, až se jim konečně povedlo, že pokusné osoby cítily déjá vu téměř u každého předmětu, který spatřili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.