Achaltekinský kůň

1. listopadu 2009 v 9:23 | Froggy |  Koně a poníci
Achaltenkinský kůň je velmi skromné, odolené a vytrale plemeno koně, které je straré nejméně 3000 let. Byl vyšlechtěn v oázách Turkmenistánu, po roku 1921 se chov soustředil na severní svahy v okolí Ašchabadu.

Charakteristika

Je to štíhlý kůň vysoký přibližně 154 cm, obvod hrudi je 167 cm a má nápaditě vysoko nasazený krk. Mívá dlouhý hřbet, plošší hrudní koš, méně klenutá žebrá, tenkou kůži, velmi jemnou srst, rídký hedvábný ohon a hřívu. Obvod holení je v průměru 19 cm, Kopyto je malé s nízkými patkami, neobyčejně tvrdé. Je prošlechtěn k rychlé jízdě s menší zátěží. Působivý je nejen hrdý postoj, ale i srst vyznačující se výrazným kovovým leskem. Charakteristický bělouš je stříbrný, plavák zlatý, hnědák bronzový nebo měděný. Vryníci jsou velmi vzácní.


Povaha

Achaltekinec mívá tvrdou, svévolnou povahu a těžko se ovládá. Je to srdnatý kůň a rozhodně není bojácný. Svému stálému jezdci věrně slouží. Má výborný orientační smysl a skvělou paměť, takže se v známém terénu pohybuje zcela bezpečně. Výcvik tohoto plemene je obtížnější, místní lidé své koně ovšem zvládají skvěle a při dostizích jim ponechávají plnou vůli. Hřebci jsou dosti nesnášenliví, ale velmi soutěživí, klisny naopak mírné, výborné matky, které svá hříbata udatně brání.

Využití a sport

V Turkmenii byl achaltekinec nejvíce ceněnným jezdeckým koněm. Je velmy vhodný pro individuální spolupráci s jezdcem, ale moc se nehodí pro "kolektivní" využití. Slouží také k různým soutěžím skokovým, dálkovým i drezuře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.